La Formaggeria GRAN MORAVIA - Brazzale Moravia a.s.

1sm Cropped

Brazzale Moravia a.s. (nesoucí do 30.4.2016 název Orrero a.s.) je společností, v níž se skloubila kvalitní italská technologie a chuť s českou zemědělskou a chovatelskou kvalitou.
V dnešní době je největší sýrárnou v České republice, která se podílí téměř jednou třetinou na celkovém vývozu sýrů z ČR. Mléko je zde zpracováno na sýry podle té nejvyšší italské řemeslné tradice. Sýry jsou z 95% exportovány, a to s velkým benefitem pro českou ekonomiku. Nejdůležitějším výrobkem sýrárny je sýr Gran Moravia, který představuje asi dvě třetiny produkce. Vedle něho se vyrábí sýr Verena, sýry provolone, scamorza, pařené sýry, ricotta, mozzarelly, caciotta a všechny čerstvé výrobky pro podnikové prodejny La Formaggeria Gran Moravia.
Historie sýrárny sahá do poloviny 90. let, kdy se paní Marie Martinů, původem z Mohelnice a žijící v italské Modeně v oblasti výroby sýru Parmigiano Reggiano, rozhodla vybudovat stejnou řemeslnou sýrárnu, jaké se právě tam nacházejí, a vyrábět zde sýr stejného typu s dlouhou dobou zrání. V říjnu roku 1996 se narodil první sýrový bochník. Vyrábět a prodávat sýry italského typu ve světě ale není snadné, proto společnost Orrero hledala partnera, který by jí pomohl udělat skok vpřed. Takového partnera našla v italské rodině Brazzale.
Rodina Brazzale přinesla všechny své zkušenosti a tradici. Výroba sýru se zdokonalila a byla nainstalována nová zařízení. V roce 2003 vznikl sýr Gran Moravia, zcela originální receptura i značka, plod vycházející z italské tradice, ale s velmi silnou identitou provázanou s moravským územím. Množství zpracovávaného mléka rychle stouplo z původních 6.000 litrů denně na dnešních 450.000. Nyní je společnost na pátém místě co se týká množství mléka zpracovaného v České republice.

Sortiment